Ulepszenie rozgrywki

Ulepszenie Rozgrywki

Chwilowo gdy puścimy grę, możemy tylko łazić na około, przydało się więc grę jakoś grę urozmaicić. Podzieliłem ten rozdział na kilka podrozdziałów, żeby się nie pogubić co, gdzie i jak.

Interakcja z Npc

Kiedy przejdziemy w tryb wydarzeń i dwukrotnie klikniemy miejsce, gdzie chcemy postawić naszego npc, wyskoczy nam jeszcze inne okienko niż ostatnio. Jest to już trochę bardziej zaawansowane niż ostatnio, ale i tak nie jest to trudne, trzeba tylko zapamiętać co gdzie jest. Na początku wybierzmy jak ma wyglądać npc. Aby to zrobić należy dwa razy kliknąć w okienko pod napisem Image. Będziemy mieli do wyboru mnóstwo obrazków, ale my wybierzmy tylko jakiegoś chłopka. Ważne jest żeby wybrać czy dany skrypt ma się uruchomić gdy dotykamy npc czy klikniemy na niego. Natomiast klikając dwa razy w okienko pod Contents, pokazuje się nam okienko z różnymi wyborami. Wybierając na przykład Show Text możemy napisać co dany npc ma powiedzieć kiedy go klikniemy lub dotkniemy. Zależy od tego co ostatnio wybraliśmy. Jest tam dużo opcji na przykład rozpocznij walkę (o tym więcej za chwilę), otwórz sklep i inne. Tyle powinno wystarczyć z tego tematu.

Przeciwnicy

Przydało by się teraz zrobić jakiś przeciwników. Najpierw wchodzimy w bazę danych i klikamy w enemies. Możemy tam stworzyć lub edytować przeciwników. Można wybrać jakie będzie miał przeciwnik ataki, i kiedy ma ich używać

Możemy zmieniać siłę, obronę HP i inne. Na dole można wybrać co ma wypaść z przeciwnika po wygranej walce, ile expa i złota. Kiedy stworzymy własnego przeciwnika należy przejść do zakładki Troops. Można tam stworzyć grupy przeciwników, ale nawet gdy chcemy by walka odbywała się tylko z jednym przeciwnikiem, trzeba dla niego stworzyć osobną grupę. Można też pokazywać jakiś dialog gdy przeciwnik ma mniej niż ileś HP, ale to za chwilę w rozdziale o Bosach.

Teraz przydało by się jakoś rozłożyć przeciwników na planszy. Po pierwsze wchodzimy w tryb edycji mapy. W ostatniej zakładce znajdują się różne numerki, wybierz na przykład jeden i postaw je w kilku miejscach na mapie. Teraz wchodzimy w ustawienia mapy, po czym dwa razy klikamy po prawej stronie okienka. Powinno wyskoczyć coś takiego:

Wybieramy jakich przeciwników chcemy, na przykład gobliny. Teraz możemy zaznaczyć czy gobliny mają się pojawiać na całej mapie, czy na wybranym wcześniej przez nas terenie (chodzi o te numerki które ustawiliśmy na mapie). Jeżeli na mapie ustawiłeś jedynki i chcesz żeby pojawiały się tam potrwory to w pierwszą ramkę wpisz 1. Jeszcze dwie ważne rzeczy, po pierwsze trzeba ustalić jak często mają pojawiać się te potwory. Ustawimy to w Weight. Po drugie po kliknięciu ok, można wybrać ile kratek od siebie, minimalnie mają pojawiać się potwory. Ustawiamy to w Enc. Steps.

Bosy

Na bosy jest lepszy drugi sposób. Więc najpierw tworzymy silnego przeciwnika, i w trybie wydarzeń dwa razy klikamy w mapę gdzie ma stać boss. Klikamy dwa razy po prawej, wybieramy 3 zakładkę, po czym wybieramy battle progresing. Wyskoczy małe okienko gdzie możemy wybrać naszego bossa(lub innego przeciwnika). Można pozwolić na ucieczkę lub nie. Wybieramy can lose battle (nie trzeba). Teraz wracamy do naszego kodu, pojawił się nam tam jakiś skrypt, (jeżeli wcześniej wybraliśmy can lose) Jeżeli dwa razy klikniemy pod If win możemy wybrać co się stanie gdy walka zostanie wygrana, pod If lose możemy natomiast wybrać, co się stanie gdy walka zostanie przegrana.